Skąd więc wzięła się pizza?
Historia pizzy sięga wiele lat wstecz. Choć uznawana jest za danie kuchni włoskiej, tak naprawdę wywodzi się ze starożytnej Grecji. Już dawno temu mieszkańcy tego państwa zajadali się prostymi plackami posmarowanymi oliwą i czosnkiem, posypanymi świeżymi albo suszonymi ziołami. Aby jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd pochodzi pizza, musimy skoncentrować się na czasach cesarstwa rzymskiego. Ten płaski placek stał się bowiem niezwykle popularny wśród Rzymian, który po zdobyciu Grecji zaczęli inspirować się tamtejszymi kulinariami, przenosząc zwyczaj wypieków z mąki i wody do siebie. Pierwsza pizza w cesarstwie rzymskim nosiła miano focacci i powstawała na naturalnym zakwasie. Jako że było to danie bardzo tanie w przygotowaniu, raczyli się nim głównie przedstawiciele niższych warstw społecznych i dopiero po kilkuset latach tzw. picea została zauważona przez resztę ludności. Gdy w XVII wieku do Europy sprowadzono pomidory, społeczeństwo pokochało sos pomidorowy, a w końcu także i pizzę.
Prawdziwa historia pizzy
Przeciętna osoba zapytana o to, skąd pochodzi pizza, w pierwszej kolejności wskaże Włochy. I poniekąd ma rację, ponieważ istotnie ten kraj odpowiada za rozpowszechnienie wypieku na cały świat. Historia włoskiej pizzy rozpoczęła się w XVIII wieku, kiedy na tamtejsze ziemie sprowadzono pomidory i zaczęto używać ich do produkcji sosu. Z czasem odkryto, że jego kompozycja idealnie dopełnia smak pizzy, a w Neapolu zaczęły powstawać pierwsze pizzerie. Ich sukces był tak ogromny, że skłonił do odwiedzin króla Ferdynanda II Burbona. Monarcha zasmakował się w wypieku i zapragnął jadać go codziennie. Jako że małżonka króla nie podzielała jego miłości do pizzy, zdesperowany wymykał się w przebraniu chłopa do wioski, aby rozkoszować się swoim ulubionym daniem. Sytuacja uległa zmianie dopiero wtedy, gdy na tronie zasiadł następca Ferdynarda, który postanowił wprowadzić pizzę na królewski dwór. To właśnie dzięki niemu wypiek zyskał zwolenników wśród wyższych warstw społeczeństwa, a w końcu stał się popularny na całym świecie.
Gdzie powstała Margherita?
Kto wymyślił pizzę znaną na całym świecie, czyli Margheritę? Odpowiada za to Raffaele Esposito, właściciel znanych pizzerii znajdujących się w Neapolu. W 1889 roku jego lokal odwiedziła skuszona zachwytami sama królowa Małgorzata Sabaudzka. Gdy głowa państwa przybyła na miejsce, szef kuchni przygotował dla niej przepyszną pizzę o patriotycznym charakterze, na której każdy składnik przestawiał jedną z włoskich barw narodowych. W ten sposób na wypieku umieszczone zostały pomidory symbolizujące czerwień, ser mozzarella odpowiadający bieli oraz bazylia, czyli zieleń. Raffaele Esposito od imienia specjalnego gościa nazwał kompozycję „Margherita”. Dziś między innymi dzięki jego staraniom synonim kuchni włoskiej stanowi właśnie pizza. Historia tego wypieku zaczęła się od nakładania ograniczonej liczby składników, dlatego Włosi wciąż kultywują ten zwyczaj. Na prawdziwej neapolitańskiej pizzy nie znajdziemy wielu dodatków – zazwyczaj jest ich maksymalnie 3.
Pizza jako dzisiejszy przysmak
Klasyczna Margherita utorowała drogę następnym wariantom smakowym. Wraz z upływem czasu przepis na pizzę wzbogacano o kolejne dodatki, tworząc zaskakujące połączenia. Obecnie istnieje tyle rodzajów tego wypieku, że nie sposób ich wszystkich wymienić, a tym bardziej wybrać jeden prawdziwy. Prosta Margherita, spożywana kiedyś przez monarchów, czy pełna dodatków pizza wiejska? Na grubym cieście, czy na cienkim, a do tego ze spalonymi brzegami? Tak naprawdę ile gustów, tyle opcji. Pizzeria Muzyczna, która oferuje najlepszą pizzę we Wrocławiu, przygotowuje ciasto na pizzę w oparciu o autorski przepis dopracowywany do perfekcji na przestrzeni lat