Zaskakujące fakty o makaronie

Historia makaronu.

Włochy są krajem, który niewątpliwie kojarzy się z makaronem. Ale skąd dokładnie bierze się ich kształt i od czego on zależy? Otóż, w samych Włoszech wyróżnia się ok. 350 rodzai makaronu, są to długie, krótkie, nadziewane oraz te w zupach. Kształt makaronu ma również znacznie, bowiem od jego powierzchni zależy jaki sos się do niego sprawdzi. Do „dużych” makaronów, o sporej powierzchni najlepiej sprawdzą się sosy ciężkie i gęste, natomiast to tych mniejszych, np. krótkich najlepszy jest sos lekki. Taki makaron można zrobić ręcznie lub maszynowo. Do jego produkcji wykorzystuje się mąke durum lub tę makaronową, wodę, a niekiedy nawet jajka. Jego kształt zależy od wyrobienia ciasta, np. makaron lasagne należy spłaszczyć wałkiem, długi na spagetti powinno się cienko pokroić z zrolowanego ciasta itd. Durum to odmiana pszenicy charakteryzująca się twardym ziarnem i wysoką zawartością białka, nawet do 40% wyższą niż zwykła pszenica. Makarony wyprodukowane z pszenicy Durum zawierają również większą ilość makro- i mikroelementów. Makaron jest jednym z głównych filarów zarówno kuchni włoskiej jak i kuchni sycylijskiej.

Jaka jest różnica między makaronem pełnoziarnistym i pszennym?

Makaron pełnoziarnisty to dużo zdrowsza wersja dobrze znanego białego makaronu, ponieważ zawieraja więcej błonnika, witamin i minerałów. Makaron pszenny, zrobiony z mąki jasnej, ma wyższy indeks glikemiczny niż pełnoziarnisty, co oznacza, że podnosi poziom cukru we krwi szybciej. Dlatego warto zastąpić biały makaron pełnoziarnistym, aby cieszyć się zdrowszym i bardziej sycącym posiłkiem. Dodatkowo, warto wybierać makaron wykonany z organicznej mąki, aby uniknąć chemikaliów i pestycydów.

Najlepsze dania z makaronem.

Spagetti alla Carbonara

Spaghetti alla Carbonara Składa się ona z makaronu spaghetti, jajek, parmezanu, bekonu i jest przyprawiona pieprzem . Przepis ten narodził się po II wojnie światowej, jest on częściowo amerykański, częściowo neapolitański, częściowo z regionu Abruzzo, który dopiero po wielu latach stał się tradycyjnym przepisem rzymskim.

Puttanesca

Sklada się z pomidorów, oliwek, kaparów i przypraw oraz klasycznego makaronu spaghetti. Jej nazwa pochodzi od słowa „puttana” które oznacza prostytutkę. Jedna z teorii na temat pochodzenia nazwy tego dania mówi że było ono popularne wśród prostytutek w Neapolu ze względu na szybkość przygotowania, a inna mówi że było ono tak pikantne że skaniało ludzi do siarczystych przekleństw.

Lasagne

Składa się z makaronu lasagne, pomidorowego sosu mięsnego, beszamelu i sera mozzarella. Jest ona uznawana za danie na specjalną okazję, jako że jego przygotowanie zajmuje dużo czasu i wymaga cierpliwości. Dlatego głównie pojawia się na stołach podczas świąt czy imprez rodzinnych, a nawet niedzielnych obiadach.

Jak należy zrobić makaron?

Włochy są krajem, który niewątpliwie kojarzy się z makaronem. Ale skąd dokładnie bierze się ich kształt i od czego on zależy? Otóż, w samych Włoszech wyróżnia się ok. 350 rodzai makaronu, są to długie, krótkie, nadziewane oraz te w zupach. Kształt makaronu ma również znacznie, bowiem od jego powierzchni zależy jaki sos się do niego sprawdzi. Do „dużych” makaronów, o sporej powierzchni najlepiej sprawdzą się sosy ciężkie i gęste, natomiast to tych mniejszych, np. krótkich najlepszy jest sos lekki. Taki makaron można zrobić ręcznie lub maszynowo. Do jego produkcji wykorzystuje się mąke durum lub tę makaronową, wodę, a niekiedy nawet jajka. Jego kształt zależy od wyrobienia ciasta, np. makaron lasagne należy spłaszczyć wałkiem, długi na spagetti powinno się cienko pokroić z zrolowanego ciasta itd

Scroll to Top