MOBILNOŚĆ GRUPOWA UCZNIÓW

(projekt nr 2023-1-PL01-KA122-SCH-000135747)

Przez dwa tygodnie, w dniach od 22.04 – 03.05.2024 r., 25 uczniów naszej szkoły wzmacniało swoje kompetencje wraz z młodzieżą włoskiej szkoły Istituto VOLTA dzięki finansowanemu z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS) projektowi mobilności grupowej uczniów o numerze 2023-1-PL01-KA122-SCH-000135747.

Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu, nasi uczniowie wzięli udział w międzynarodowej mobilności,
a wyjazd był dla nich całkowicie bezpłatny. W ramach działań wyrównujących szanse edukacyjne,
w procesie rekrutacji zostali wyłonieni także uczniowie, którzy z powodu problemów rodzinnych czy ekonomicznych, mają utrudniony dostęp do dodatkowych zajęć dokształcających i rzadko mają możliwość wyjechania za granicę, by poznać inne europejskie kraje.

CELE PROJEKTU

  • Poszerzanie wiedzy i kompetencji podstawowych: językowych, cyfrowych, społecznych i kulturowych
  • Objęcie wsparciem uczniów mających zmniejszone szanse edukacyjne
  • Poszerzenie kompetencji zawodowych nauczycieli i wzmocnienie ich motywacji do pracy
  • Unowocześnianie szkoły poprzez wprowadzanie nowych narzędzi i standardów edukacyjnych.

SZKOŁA PARTNERSKA

Program mobilności realizowany był ze szkołą partnerską Istituto VOLTA z Udine, która znana jest z wysokiego poziomu kształcenia w obszarze narzędzi cyfrowych. Wspólnie z włoskimi rówieśnikami uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych i wykładach tematycznych. W szkole partnerskiej pobieraliśmy również lekcje z podstaw j. włoskiego. Żeby się zintegrować z włoską młodzieżą, rozgrywaliśmy mecze sportowe i braliśmy udział w grach integracyjnych. Była również okazja, by przedstawić bliżej po angielsku prezentacje o naszych szkołach i regionach.

PROGRAM

Tematyka mobilności dotyczyła zdrowej diety śródziemnomorskiej. Zadaniem uczniów było dowiedzieć się, jak najwięcej na temat popularnych, zdrowych włoskich produktów, a następnie, w oparciu o pozyskaną wiedzę, zaprojektować bloga “Od pola do stołu”.
Formy zajęć:

  • Warsztaty cyfrowe
  • Warsztaty językowe
  • Gry terenowe
  • Wykłady ekspertów
  • Wizyta na farmie
  • Wizyta na tradycyjnym targu
  • Wycieczki krajoznawcze
  • Wycieczki kulturowe

W ramach poznawania Włoch od kuchni uczestnicy odwiedzili farmę Luca Petris w Ampezzo, w której z pomocą tłumaczki wysłuchali, jak jej pracownicy przeprowadzają proces „od siana do krowy, która daje mleko”. Farma znajduje się na wysokości 1000 m n.p.m., a krowy pasą się jeszcze wyżej, bo na wysokości 2000 m n.p.m.

PROGRAM KULTUROWY

Zajęcia projektowe trwały 10 dni po ok. osiem godzin dziennie, a w weekend otworzył się przed nami świat kultury, przyrody i historii Włoch. Podczas weekendu odwiedziliśmy Wenecję, przepłynęliśmy po Canal Grande taksówką wodną, była pyszna pizza i zwiedzanie miasta z przewodniczką, która opowiedziała nam o tym niezwykłym mieście. Kolejnego dnia udaliśmy się pod pomnik Ara Pacis Mundi w miejscowości Madea, który powstał w 1951 roku w celu upamiętnienia ofiar wszystkich wojen. Poczuliśmy więź, jaka łączy nas z historią całej Europy.

REZULTATY

Podzieleni na międzynarodowe grupy uczniowie przygotowali podczas mobilności wpisy blogowe na temat najbardziej popularnych produktów we Włoszech: oliwie z oliwek, winogronach i winie, o makaronie oraz o wędlinach.

Szczególne miejsce na blogu zajmuje reportaż, który powstał po wizycie na farmie. Znajduje się tu opis całego proces produkcji sera aż do powstania kulinarnego arcydzieła.

Kliknij w zdjęcie, aby wyświetlić 

Zobacz rezultaty naszej pracy:

Od pola do stołu

Broszura podsumowująca:

„Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej. Wyrażone opinie i poglądy są wyłącznie osobistymi stanowiskami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko Unii Europejskiej lub podmiotu przyznającego wsparcie. Unia Europejska oraz podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności”.

„The project is financed by the European Union. The opinions and views expressed are solely the personal views of the authors and do not necessarily reflect the position of the European Union or the entity granting support. The European Union and the grantor are not responsible for them.”

„Il progetto è finanziato dall’Unione Europea. Le opinioni e i punti di vista espressi sono esclusivamente personali degli autori e non riflettono necessariamente la posizione dell’Unione Europea o dell’entità che concede il sostegno. L’Unione Europea e il concedente non ne sono responsabili”.

Scroll to Top